Monitoring floty: oszczędności większe niż się spodziewasz

Klienci wdrażający w firmowych flotach samochodowych rozwiązania telematyczne przede wszystkim liczą na szybki spadek wydatków na paliwo. Ale skala oszczędności jest o wiele większa.

2016-04-13 00:00:00

Piotr Golik, Prezes Zarządu T-matic Systems S.A.

Menedżerowie flot decydujący się na wdrożenie monitoringu floty przede wszystkim koncentrują się na spadku kosztów - wdrożenie monitoringu pojazdów powoduje optymalizację tras pojazdów, nadzorowane samochody jeżdżą mniej dynamicznie i zużywają mniej paliwa. Faktycznie, całościowe zużycie paliwa po wdrożeniu monitoringu spada o kilkanaście procent.

Jako T-matic Systems wdrożyliśmy usługę monitoringu floty w kilkunastu tysiącach pojazdów i z naszego doświadczenia wynika, że oszczędności jest o wiele więcej. W wielu firmach  spada też szkodowość. Kierowcy wiedząc, że ich zachowania na drodze są monitorowane przez system są mniej skłonni do przekraczania prędkości i podejmowania ryzyka. Spadek liczby kolizji jest tak znaczący, że jeden z naszych klientów w rok po wdrożeniu T-matic Management System Safe & Save zrezygnował z ubezpieczenia Auto Casco dla całej floty pojazdów. W przypadku dużej liczby pojazdów może to oznaczać oszczędności liczone w setkach tysięcy złotych w skali roku.

Kolejny obszar oszczędności to lepsza organizacja pracy – w wielu firmach po wdrożeniu monitoringu okazuje się, że handlowcy mogą w tym samym czasie odbyć więcej spotkań z klientami. To oczywiście oszczędność czasu, która ma wpływ na wyniki firmy.

Monitoring wyposażony w rozbudowane funkcje zmniejsza też ryzyko fraudów. Systemy, które instalujemy potrafią odnotowywać fakt otwarcia i zamknięcia wlewu paliwa, korzystani z dźwigu HDS, czy odpięcia naczepy. To w oczywisty sposób utrudnia działania osobom, które chciałyby dokonywać nadużyć – rozładowywać towar poza miejscem docelowym albo wypompowywać paliwo z baku.

Dobrze wdrożony system monitoringu pojazdów jest trafioną inwestycją, która pozytywnie wpływa na wyniki firmy.

T-matic Systems - Partner Technologiczny Plebiscytu Fleet Awards

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: