Prezydent Szczecina za kierownicą elektrycznego Nissana LEAF

Motoryzacja przechodzi dziś prawdziwą elektromobilną transformację. Nie ma wątpliwości, że przyszłość należy do samochodów nisko- i zeroemisyjnych. Dla Nissana, pioniera elektromobilności na masową skalę, ta przyszłość dzieje się jednak już teraz. Jeden z egzemplarzy Nissana LEAF, najpopularniejszego w historii samochodu elektrycznego oraz ikony Nissan Intelligent Mobility, trafił właśnie w ręce prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka. W kwietniu miasto Szczecin nabyło w przetargu dwa Nissany LEAF i w tej chwili dysponuje już flotą złożoną z 10 „elektryków” japońskiej marki.

2019-05-14 10:35:11

W obliczu narastających problemów związanych z jakością powietrza, a także stale zaostrzających się norm emisji szkodliwych związków, coraz częściej w kontekście transportu i jego rozwoju mówi się o ekologii i ochronie środowiska. Dlatego też elektromobilność staje się ważnym elementem strategii producentów samochodów. Nissan, który jako pierwszy wprowadził na rynek samochód elektryczny dla masowego odbiorcy, jest jednym z liderów upowszechniania elektromobilności. Japońska firma już dzisiaj odpowiada na wyzwania przyszłości inwestując także w rozwój infrastruktury ładowania, oferując technologie wspierające integrację pojazdów z ich otoczeniem, czy angażując się w inicjatywy promujące elektromobilność i popularyzację samochodów zeromisyjnych.

Wprowadzona w życie na początku ubiegłego roku ustawa o elektromobilności przyczyniła się do wzrostu zainteresowania samochodami elektrycznymi m.in. ze strony administracji i spółek Skarbu Państwa. Prawo określa konieczny do osiągnięcia w najbliższych latach udział pojazdów elektrycznych we flotach jednostek samorządowych oraz minimalną liczbę ogólnodostępnych punktów ładowania, które mają zostać zainstalowane w danej gminie. W odpowiedzi na te regulacje, ale także z własnej inicjatywy coraz więcej miast aktywnie angażuje się w promowanie elektromobilności.

Przykładami dobrych praktyk może pochwalić się administracja Szczecina, która przy modernizacji swojej floty stawia na zakup pojazdów nisko- i zeroemisyjnych. W ramach wdrażania miejskiego Programu Rozwoju Elektromobilności w kwietniu br. miasto zakupiło cztery samochody elektryczne, w tym dwa Nissany LEAF. Tym samym Szczecin posiada obecnie flotę złożoną z 12 aut elektrycznych – największą wśród jednostek samorządowych w Polsce – z czego 10 pojazdów to Nissany: LEAF oraz e-NV200 Evalia.

Jeden z nowo zakupionych Nissanów LEAF jest od niedawna użytkowany przez prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka. Prezydent Szczecina jest jednym z pierwszych w Polsce przedstawicieli władz, który zdecydował się na korzystanie z samochodu zeroemisyjnego w ramach wykonywania codziennych obowiązków służbowych.

ZNAJDŹ NAS: