II edycja Praktycznej Akademii Forda za nami!

W pierwszych dniach lipca Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy w Jastrząbiu niedaleko Radomia stał się miejscem prawdziwego motoryzacyjnego święta. Wszystko za sprawą marki Ford, która zorganizowała tam kolejne warsztaty z cyklu Praktycznej Akademii Forda

2017-07-11 07:43:27

Wydarzenie to uświetniła polska premiera nowej inkarnacji Forda Fiesty – modelu, który podbił serca klientów w Europie, stając się najlepiej sprzedającym się samochodem w ubiegłym roku na Starym Kontynencie. 

Do udziału w naprawdę rozbudowanym programie szkoleniowym zaproszono wybranych fleet managerów oraz przedstawicieli sektora MŚP. Całemu wydarzeniu patronował magazyn Flota, zatem nasza redakcja również była na miejscu.

Uczestnicy Praktycznej Akademii Forda na nudę nie narzekali. Podczas części programu, którą nazwano Ford Performance, mogli przejechać się pięciolitrowymi Mustangami. Ryk silników mówił sam za siebie. Menedżerowie flot ochoczo zabrali się do testowania stabilności aut podczas jazdy, korzystając z dobrodziejstw napędu na cztery koła i potężnej mocy, jakimi wspomniane samochody dysponują. Następnie usiedli za kierownicami Fordów Focusów RS i pokonali dokładnie tę samą trasę popularnymi hot hatchami, weryfikując, jak zachowują się one w czasie szybkiej jazdy.

Następnie przyszedł czas na nieco bardziej ekstremalne warunki. Uczestnicy Praktycznej Akademii Forda ponownie poprowadzili Mustangi, wjeżdżający tym razem na tak zwany „krąg”, gdzie poruszali się po łuku, na śliskiej nawierzchni. Nauka jazdy w warunkach kontrolowanego poślizgu było świetną atrakcją dla fleet menedżerów, gdyż dla wielu z nich były to pierwsze drifty w życiu. Warto podkreślić fakt, że pozostając pod czujnym okiem certyfikowanych instruktorów, uczestnicy mogli wyłączyć pokładowe systemy bezpieczeństwa i poczuć prawdziwy przypływ adrenaliny.

Kolejny punkt programu – Bezpieczna flota – stanowił swoisty test systemów wspomagania bezpiecznej jazdy, którymi dysponują samochody AWD (z napędem na cztery koła) marki Ford. Pierwsza z prób polegała na przejechaniu przez płytę poślizgową z prędkością 50km/h. Auto wytrącano z równowagi, a naturalna stabilność jazdy przerywana była mniejszymi lub większymi poślizgami. Kierowcy przy pomocy systemów stabilizacji toru jazdy próbowali zapobiec obróceniu się samochodu, aby wyjechać przez bramkę, która znajdowała się na końcu płyty poślizgowej. Dzięki wskazówkom instruktorów uczestnicy poznali walory pokładowych systemów asystujących i dowiedzieli się, co, kiedy i jak zadziała, aby pomóc im wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji na drodze.

Następną próbą Bezpiecznej floty było hamowanie pod górę w sytuacji, kiedy lewe koło znajduje się na asfalcie, który ma dużą przyczepność, a prawe koło porusza się na śliskiej nawierzchni. Układy ABS samochodów marki Ford zadziałały tutaj w ten sposób, że auta nie straciły stabilności i jednocześnie bardzo efektownie hamowały. Później uczestnicy ruszyli ponownie, korzystając z systemu kontroli trakcji i napędu na cztery koła.

 Zjeżdżając z górki, uczestnicy pokonywali krótki slalom. Pomimo obciążenia wewnętrznego koła samochodów nie buksowały, tor jazdy był stabilny, a samo auto cały czas pozostawało posłuszne kierowcy – za walory te ponownie odpowiadał napęd na cztery koła oraz system kontroli trakcji.

Kolejne punkty wydarzenia nazwano Fiesta on the road oraz Vignale on the road. Goście mogli samodzielnie wyjechać na miasto Fiestami najnowszej generacji (które notabene miały swoją premierę chwilę wcześniej), aby poznać ich zalety podczas jazdy miejskiej na trasie wyznaczonej przez organizatorów w załączonym roadbooku. W samochodach z linii Vignale menedżerom flot towarzyszyli dodatkowo przedstawiciele marki Ford.

Bogaty program, jaki zaproponowało gościom Praktycznej Akademii Forda, kładł nacisk przede wszystkim na poznawanie samochodów oraz użytkowanie ich w często ekstremalnych warunkach, a trzeba przyznać, że marka Ford wystawiła naprawdę godnych reprezentantów. Nie zabrakło jednak niezwykle ciekawych wykładów, które skupiły się na mało znanych zagadnieniach dotyczących podatków VAT, PIT oraz akcyzy w kontekście optymalizacji kosztów i użytkowania samochodów osobowych w firmie. Prelekcje wygłosili przedstawiciele firmy  KPMG.

Marka Ford po raz kolejny zaproponowała przedstawicielom MŚP oraz menedżerom firmowych flot wydarzenie, które pod względem organizacyjnym oraz merytorycznym należy do najlepszych w kraju. Ciekawa wiedza, praktyczne umiejętności, a do tego integrowanie środowiska flotowego w świetnej atmosferze – tego wszystkiego dostarczyła nam kolejna edycja Praktycznej Akademii Forda. Mogę powiedzieć tylko jedno – chcemy więcej, bo motoryzacyjnych wrażeń podanych w takiej  formie nigdy dość!

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: