[Wywiad] Tytuł Eksperta Flotowego zobowiązuje

Z Sylwestrem Kuleszą, Ekspertem Flotowym 2017, na co dzień pracującym w firmie Cartrack Polska Sp. z o.o., rozmawia Wojciech Kukuła.

2018-03-28 11:55:18

Ostatnio widzieliśmy się w listopadzie na uroczystej gali rozdania nagród PZWLP, podczas której odebrałeś statuetkę dla najlepszego fleet managera w kraju – Eksperta Flotowego. Czy od tego czasu coś zmieniło się w Twoim podejściu do pracy fleet managera? Jak Twoje wyróżnienie odebrali koledzy i koleżanki z pracy oraz najbliższe Ci osoby?

Zgadza się – pamiętam ten blask fleszy oraz zaskoczenie, które towarzyszyło mi w czasie ogłoszenia wyników. Nie ukrywam, że liczyłem na najwyższy stopień, choć uważam, że cała finałowa piętnastka i półfinałowa trzydziestka zasługuje na wyrazy uznania – chciałbym im bardzo pogratulować. Jeżeli chodzi o reakcje współpracowników – oczywiście posypały się gratulacje, natomiast w pracy... Cóż, następnego dnia trzeba było wrócić do rzeczywistości i robić swoje jak najlepiej, a może jeszcze lepiej, bo tytuł nie tylko jest wyróżnieniem, ale zobowiązuje również do kreowania wysokich standardów w nowoczesnym zarządzaniu flotą.

Czy Ekspert Flotowy pomógł Ci w rozwoju zawodowym? Wiele razy uczestniczyłeś w tym przedsięwzięciu – jak je oceniasz?

Ekspert Flotowy pozwolił mi spojrzeć na wiele problemów z innej strony – nie tylko zza biurka. Kontakt z innymi zarządcami flot pomaga wspólnie przeanalizować różnego rodzaju przypadki, które pojawiają się wewnątrz organizacji oraz omówić to, w jaki sposób radzić sobie z problemami, które w większym lub mniejszym stopniu występują we wszystkich flotach. Projekt rozwija się z roku na rok, gości większą liczbę uczestników, a także oferuje darmowe szkolenia w różnych zakątkach Polski... Spotkania z fachowcami, którzy prowadzą szkolenia, uznaję jako nieocenione dobro całego projektu. Dwa słowa na podsumowanie pytania: TAK TRZYMAĆ!

Teraz cofnijmy się w czasie – do początków Twojej kariery zawodowej. Czy zadania związane z zarządzaniem firmowym car parkiem były podstawowym celem Twojej pracy, czy też te obowiązki zostały Ci nadane z czasem? Jak wyglądała Twoja dotychczasowa droga zawodowa?

Jak każdego małego chłopca, mnie również samochody interesowały od zawsze, choć w różnym stopniu, w zależności od wieku. To zainteresowanie z czasem przerodziło się w powołanie, które chciałem realizować w przyszłości. Moim celem było zarządzanie car parkiem, gdyż robiąc to, czułem się jak ryba w wodzie. Jest to praca, która mnie nie nudzi i codziennie dostarcza nowych wyzwań, bo przecież umiejętność szybkiego reagowania na potrzeby lub zdarzenia to podstawa na tym stanowisku. Jedną z przyjemniejszych czynności jest wydawanie nowych pojazdów współpracownikom, którzy często się tego nie spodziewają – emocje, które towarzyszą tej czynności, na długo zapadają w pamięci i mobilizują do dalszej, lepszej pracy. Poprzednia firma, w której spędziłem ponad siedem lat, a byłem tam związany bezpośrednio z logistyką, utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, że kierunek, w którym podążam, jest prawidłowy.

Koordynujesz ruch pojazdów służbowych i zapewniasz mobilność pracownikom już od wielu lat. W tym czasie zmianie uległo wiele przepisów, a polski rynek stał się świadkiem wysypu nowych produktów i usług flotowych. Profesja menedżera floty wymaga nieustannej czujności i dokształcania się, aby trzymać rękę na pulsie. Skąd czerpiesz wiedzę, aby nie wypaść z informacyjnego obiegu?

Faktycznie – to wyzwanie. Mam ten komfort, że pracuję w firmie, która z racji świadczonych usług musi być na bieżąco z tym, co jest oferowane na rynku, a nawet wyprzedzać działania konkurencji. Cały sztab ludzi trzyma rękę na pulsie. Jesteśmy otwarci na potrzeby klientów, słuchamy ich, staramy się sprostać nawet najbardziej wymagającym zadaniom. Aktywny dział rozwoju i własna produkcja sprzętu umożliwiają natychmiastową reakcję na te potrzeby.

Praca fleet managera to niełatwy zawód. „Gaszenie pożarów” i błyskawiczna reakcja w licznych sytuacjach kryzysowych to chyba codzienność?

Ten zawód nie jest łatwy, ale bardzo twórczy. Kontrola samochodów w terenie oznacza dość skomplikowaną logistykę. Opanowanie kwestii paliwa, części eksploatacyjnych dla pojazdów poruszających się w trybie 24/7/365 wymaga czasami sporego gimnastykowania się. Cartrack jest elastyczny wobec potrzeb klientów. Sprzedajemy usługi i instalujemy sprzęt w całej Polsce, prowadzimy niezliczone szkolenia i staramy się być jak najbliżej klienta. Ja jestem odpowiedzialny za takie zarządzenie procesami, aby połączyć potrzeby klientów z możliwościami naszych służb.

Pełnisz obowiązki kierownika ds. administracji w firmie Cartrack. Co wchodzi w zakres Twoich obowiązków?

Odpowiadam za flotę około 50 samochodów, które poruszają się po całej Polsce, a czasami także po Europie. Ta flota w całości zarządzana jest przez firmę Cartrack Polska Sp. z o.o. Tylko w ten sposób mogę określić potrzeby i problemy, z którymi spotkają się nasi obecni i potencjalni klienci.

Cartrack Polska Sp. z o.o. jest jednym z liderów na polskim rynku telematyki i telemetrii w Polsce. Jako osoba odpowiedzialna za administrację w firmie powiedz proszę, co oferujecie, czym się charakteryzujecie, jakimi zasobami dysponujecie? Dlaczego akurat na Cartrack Twoi koledzy po fachu powinni zwracać uwagę w momencie realizacji zadania monitorowania samochodów w podległych im flotach?

Faktycznie, mam to szczęście, że pracuję w firmie będącej w ścisłej światowej czołówce. Działamy w 24 krajach i obsługujemy ponad 730 tysięcy użytkowników. To daje możliwość korzystania z doświadczeń różnych rynków. Jesteśmy na bieżąco z nowościami i wyprzedzamy oczekiwania naszych klientów. Cartrack to jednak nie tylko technologia – to przede wszystkim usługa, która wykorzystana w świadomy sposób daje możliwość bardzo efektywnego wsparcia procesów. Obecnie kładziemy największy nacisk na bezpieczeństwo kierowców. Od wielu miesięcy prowadzimy program bezpiecznej jazdy. Staramy się przekonywać klientów, że styl jazdy, jaki reprezentują użytkownicy pojazdów flotowych, ma zasadniczy wpływ nie tylko na eksploatację pojazdu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach to konieczność. Technologia wykorzystywana przez Cartrack dostarcza danych, które wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa kierowców oraz wspierają ekologiczny styl jazdy. Opiera się ona na danych pozyskanych z GPS, akcelerometru i magistrali CAN pojazdu, które pozwalają między innymi odczytywać informacje o obrotach silnika, spalaniu, przyspieszaniu, hamowaniu czy gwałtownych skrętach pojazdu, np. w zakrętach dróg. Jest to podstawa do rozpoczęcia wielopoziomowego i długofalowego procesu edukacji. Naszym klientom dostarczamy aplikację mobilną end user, która umożliwia bieżącą analizę postępów każdego z kierowców. To świetne narzędzie motywacyjne.

Pierwszym etapem procesu jest określenie sposobu prowadzenia samochodu, czyli diagnoza stylu jazdy. Kolejny to analiza pozyskanych wyników, wyznaczenie obszarów do poprawy i dobranie odpowiednich narzędzi szkoleniowych. Ostatnim etapem jest ciągłe monitorowanie stylu jazdy kierowcy. Tutaj wykorzystujemy cały zakres możliwości, jakie daje telemetria, czyli dostęp do danych online o zachowaniu kierowcy na drodze. Dane te przetwarzane są na szereg raportów z grupy obrazujących sposób prowadzenia pojazdu i parametry eksploatacji, mające wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i innych użytkowników drogi.

Co Twoim zdaniem jest największym wyzwaniem w profesji, którą aktualnie się zajmujesz? Jakie cechy osobowości i zakres wiedzy trzeba mieć, aby z powodzeniem pełnić obowiązki fleet managera w przedsiębiorstwie?

Fleet manager musi być dobrze zorganizowany, kreatywny, przedsiębiorczy. Praca wymaga zdolności analitycznych i negocjacyjnych. Działanie pod presją czasu to codzienność. Konieczność bycia dostępnym właściwie 24 godziny na dobę to norma. Firma oczekuje dużej elastyczności od pracowników, a ja jestem od tego, aby pomóc im w efektywnym zarządzaniu jednym z ich podstawowych narzędzi pracy – samochodem.

Więcej o projekcie EKSPERT FLOTOWY znajdziesz tutaj

ZNAJDŹ NAS: