Fiat Fullback i Fiat Talento: nowe oblicze Fiat Professional

W 2016 r. do oferty Fiat Professional dołączyły dwa wyjątkowe samochody. Wyjątkowe, ponieważ są idealnym uzupełnieniem dotychczasowej oferty, jak również doskonale spełniają oczekiwania stawiane im przez klientów. Oto nowy Fiat Fullback i Fiat Talento.

2017-08-30 12:46:27

W przypadku obydwu samochodów już na pierwszy rzut oka można zobaczyć ogromne podobieństwa do ich konkurencji. Zarówno Fullback, jak i Talento powstały w kooperacji z innymi producentami. Jednak włoski koncern z Turynu w oba auta tchnął swojego narodowego ducha. Mimo że są to bliźniacze konstrukcje, mają jednak wyjątkowe elementy, które wyróżniają je od ich niemiecko-francusko-japońskich odpowiedników. Oto, dlaczego warto skupić się na nowych modelach Fiat Professional.

Fiat Talento

Zgodnie z tradycją nazwa nowego modelu Fiata Professional zaczerpnięta została z historycznej jednostki miary wagi i pieniądza. Talent używany był głównie w Asyrii, Babilonii, starożytnej Grecji i w Palestynie. Wykorzystywano go głównie do odważania złota lub srebra, a masa jednego talentu to ok. 26,2 kg. Nazwa nowego samochodu dostawczego Fiata idealnie zatem nawiązuje do jego możliwości, które symbolizują duże możliwości ładunkowe oraz transportowe. Wszystko w połączeniu z nadzwyczajną kompaktowością i zwrotnością pojazdu.

Nie inaczej jest w przypadku nowego dostawczego samochodu Fiata. Talento idealnie wpisuje się w politykę firmy. Swoimi możliwościami transportowymi doskonale wypełnia lukę pomiędzy mniejszym Doblo a legendarnym już Ducato – jako reprezentant średniego segmentu pojazdów dostawczych. Auto oferowane jest w kilku wersjach nadwoziowych. Mowa tutaj m.in. o typowym pojeździe dostawczym, z ogromną przestrzenią ładunkową (w zależności od rozstawu osi i wysokości dachu pojemność przestrzeni ładunkowej sięga nawet 8,6 m3, a ładowność przekracza 1200 kg), jak również o wariancie kombi, który doskonale sprawdzi się jako samochód do przewozu osób – do 9 wygodnych miejsc z pokaźną przestrzenią ładunkową (nawet do 1800 l bagażnika).

Auto oferowane jest z czterema jednostkami napędowymi. Wszystkie mają pojemność 1.6 l oraz system selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) z wtryskiem płynu AdBlue, dzięki któremu spełniane są wyśrubowane normy emisji spalin Euro 6. Pierwszy silnik 1.6 MultiJet Turbo ma jedną turbosprężarkę i sprzedawany jest w dwóch wariantach: 95 KM i 260 Nm momentu obrotowego oraz 120 KM i 300 Nm. Druga opcja to 1.6 EcoJet S&S TwinTurbo z podwójnym turbodoładowaniem i systemem start & stop. Tutaj warianty mocowe to: 125 KM i 320 Nm momentu oraz najmocniejszy 145 KM i 340 Nm. W zależności od wersji możliwe jest również doposażenie samochodu w systemy TRACTION+ oraz ESC i układ HILL HOLDER, które pozwalają pracować w cięższych warunkach drogowych – m.in. na mniej utwardzonej nawierzchni.

Cennik nowego Fiata Talento startuje od 82 000 zł netto (100 860 zł brutto) za auto typu Furgon w wersji L1H1. Kombi jest droższe o 6000 zł netto – ceny zaczynają się od 88 000 zł netto (108 240 zł brutto) za 6-osobowy samochód.

Fiat Fullback

Nowy Fiat Fullback jest idealnym przykładem na rozwój współczesnej motoryzacji. Podobnie jak wspomniany wcześniej model Talento, włoski pick-up powstał w kooperacji z innym producentem. Tym razem źródło jest dalekowschodnie i pochodzi z Japonii. Jednak i w tym przypadku włoski koncern dodał do auta odrobinę własnego charakteru. Przy okazji warto podkreślić, iż nowy Fiat Fullback jest m.in. zdobywcą nagrody „Pick-up of the Year 2017”, która została przyznana przez większość czytelników francuskiego magazynu „4×4 Magazine”. Doceniono tutaj wszechstronność użytkowania modelu zarówno do celów zawodowych, jak i do różnych zastosowań poza pracą.

Włoski pick-up zadebiutował na rynku w drugiej połowie 2016 r. Auto oferowane jest w dwóch wersjach nadwozia – z przedłużoną oraz podwójną kabiną. Chociaż przy projektowaniu pick-upów stylistyka jest spychana na dalsze miejsca na liście priorytetów, to nowy Fullback nie ma się czego wstydzić w kontekście wyglądu. Nowoczesna i masywna sylwetka od razu zdradza, z jakim autem mamy do czynienia. Dzięki takim rozwiązaniom stylistycznym nowy pick-up jest uosobieniem ducha wyzwania, które stawiane jest przed włoskim Fiatem na rynku globalnym. Jest to zupełnie nowy obszar, w którym została podjęta rywalizacja. Segment pick-upów jest jednym z ważniejszych w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Tego typu samochody są wykorzystywane do ciężkiej pracy, a ogromne możliwości terenowe idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach.

Zalety jazdy terenowej nowym Fiatem Fullback doskonale oddają suche liczby. Kąt natarcia wynosi aż 30 stopni, kąt zejścia – 22 stopnie, kąt rampowy to z kolei 24 stopnie. Kąt przechyłu bocznego to aż 45 stopni. A wszystko z ładownością ponad 1000 kg (w zależności od konfiguracji nadwozia i jednostki napędowej). Duża pojemność skrzyni ładunkowej pozwala przewozić pokaźne towary w trudno dostępne miejsca. Fullback potrafi również pociągnąć przyczepę o masie przekraczającej 3000 kg. W terenie pomagać będzie mu napęd 4×4 oraz elektroniczny selektor trybu napędu 4WD.

Pick-up Fullback napędzany jest wysokoprężną jednostką napędową o pojemności 2.4 l. W zależności od wariantu oferowanych jest 150 KM i 380 Nm momentu obrotowego albo 180 KM i 430 Nm momentu obrotowego. Seryjnie moc przekazywana jest na koła poprzez 6-biegową skrzynię manualną – na życzenie klienta możliwe jest zainstalowanie 5-stopniowej przekładni automatycznej.

Nowoczesna konstrukcja Fiata Fullback pozwala na szerokie możliwości konfiguracji nadwozia. Dzięki odpowiedniej adaptacji skrzyni ładunkowej auto może służyć m.in. jako samochód pomocy drogowej, mobilne biuro lub furgon chłodniczy z płytami elektrycznymi. W zależności od potrzeb można również zainstalować inną, bardziej specjalistyczną zabudowę.

Ceny nowego Fiata Fullback startują od 102 500 zł netto (126 075 zł brutto) za samochód z przedłużoną kabiną. Podwójna kabina to dopłata 5000 zł netto – cennik zaczyna się od 107 500 zł netto (132 225 zł).

ZNAJDŹ NAS: