Rozkwitający trend – smart EQ fortwo electric drive

Smart jest synonimem przemian w podejściu do miejskiej i aglomeracyjnej mobilności, redefiniując ją na nowo prawie 25 lat temu poprzez prezentację małego samochodu zbudowanego na bazie potrzeb klienta mieszkającego i pracującego w dużym mieście. Teraz marka po raz kolejny staje się ikoną zmiany sposobu myślenia o nowoczesnych formach transportu, gdy wprowadza do swojej oferty wyłącznie samochody elektryczne.

2018-04-04 09:45:21

Niebawem do dyspozycji klientów będą dostępne tylko modele oznaczone jako smart EQ fortwo, smart EQ fortwo cabrio oraz smart EQ forfour. Wszystkie z napędem elektrycznym, wszystkie o niesamowitych zwinnych właściwościach miejskich. Zobaczmy z bliska, jak wygląda pierwsza karta elektromobilności napisana wprost przez markę z koncernu Daimlera.

Równo 20 lat temu świat oszalał na punkcie smarta, gdy model fortwo został zaprezentowany na Salonie Samochodowym we Frankfurcie. 2,5-metrowa konstrukcja legitymowała się 1812 mm rozstawu osi i oferowała wspaniałe doznania każdemu, kto zasiadł w kabinie pasażerskiej. Około 150-litrowy bagażnik i masa własna nieco ponad 700 kg zapewniały wspaniałe osiągi i zurbanizowaną funkcjonalność. Smart stał się synonimem koncepcji pokonywania miejskich barier drogowych. Mieścił się w poprzek na miejscu parkingowym i stał się rockowym samochodem dla nowoczesnych mieszczuchów. Obecna, III generacja smarta, jest dłuższa od swojego protoplasty o 19 cm przy zachowaniu prawie identycznego co dwie dekady temu rozstawu osi. Dodatkowe centymetry pozwalają oferować klientom nawet 250-litrowy bagażnik z zachowaniem funkowego stylu wnętrza i miniaturyzacji nowoczesnych technologii znanych z wielkich limuzyn marki Mercedes-Benz.

Koncern Daimler ogłosił, że do 2022 r. na ulice wyjedzie 10 zupełnie nowych modeli z rodziny EQ. Będą to pojazdy w pełni elektryczne o zasięgu dostosowanym do swojego przeznaczenia i umożliwiającym bezemisyjną jazdę wraz z wysoko posuniętą autonomizacją poruszania się, łącznością z kierowcą oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Jedną z części tego planu jest zmiana oferty produktowej samej marki smart. Niebawem klienci do dyspozycji będą mieli jedynie ekologiczne pojazdy wprost z fabryki w Novo Mesta w Słowenii.

Smart EQ fortwo electric drive jest stworzony do życia w mieście.

Model jest uroczy i swoimi kształtami przyciąga spojrzenia. Żywa kolorystyka nadwozia oferuje wizualnie mocne barwy, będące wyrazem indywidualizmu i charakteru każdego z poszczególnych właścicieli pojazdu. Smart „pod napięciem” może być wyposażony w opcjonalny pakiet „electric drive”, uwydatniający rodowód modelu – zielone obudowy lusterka, napisy z przodu i tyłu pojazdu oraz felgi polakierowane na biało lub czarno bardzo mocno zwracają na siebie uwagę. Wnętrze smarta to uczta dla oka. To minimalizm w kunsztownym garniturze, będący gwarantem dbałości o detale i braku miejsca na jakościowe kompromisy. Prostota umieszczenia zegarów, kontroli panelu multimediów i klimatyzacji są funkcjonalne i od razu dają się pokochać. Wielofunkcyjna kierownica pokazuje bogactwo technologiczne małego smarta – dostęp do wszystkich wskaźników jest nieskrępowany i dobrze zaprojektowany. Na desce rozdzielczej smarta EQ pojawia się dodatkowy wskaźnik, pokazujący stan naładowaniu akumulatorów oraz fakt, czy auto aktualnie energię zużywa, czy odzyskuje.

Zasięg smarta EQ fortwo to deklarowane 160 km. To w zupełności wystarczy, aby w codziennym ruchu przemieszczać się na trasie dom-praca-dom wraz z kilkoma innymi zadaniami po drodze. Producent pomyślał również o Twojej wygodzie i wraz z pojazdem można kupić Wallboxa, czyli ścienną ładowarkę do indywidualnego montażu w domu, do której podłączenie smarta zaraz po przybyciu do garażu stanie się tak naturalne, jak poranna, dobrze zaparzona kawa. Obecnie dostępna na rynku generacja smarta EQ fortwo electric drive dysponuje akumulatorami o pojemności 17,6 kWh, a same baterie zostały zaprojektowane tak, aby nie ograniczać 260-litrowego bagażnika. Wzrosła masa własna pojazdu, wynosząca obecnie nieco ponad 1 t, pozwalając załadować na pokład niewielkiego miejskiego samochodziku aż 225 kg bagażu.

Napęd elektryczny dostarcza również ciągłego momentu obrotowego, nieprzerwanie od pierwszego muśnięcia pedału gazu. Frajda, uśmiech i wspaniałe aglomeracyjne właściwości jezdne. Cicho, ekologicznie i z polotem.

Dedykowana elektrycznym smartom aplikacja mobilna łączy się z naszym samochodem, umożliwiając kontrolę nad naładowaniem akumulatorów, planowanie trasy i szukanie punktów szybkiego ładowania. Proces tankowania energią możemy rozpocząć wtedy, kiedy chcemy z dowolnego punktu dostępowego. Ze zwykłego gniazdka domowego pojazd od 0 do 80% naładujemy w sześć godzin.

Dzięki Wallboxowi poziom 80% naładowania uzyskamy już po 3,5 godziny.

Opcjonalnie nowy EQ fortwo i EQ forfour wyposażone są w 22 kWh szybkie ładowarki, pozwalające na 45-minutowe naładowanie naszego akumulatora i dalszą jazdę. To wystarczający czas, aby na szybko podładować nasz samochód w pracy, w domu oraz ze stacjonarnych ładowarek w galeriach handlowych i ruszyć dalej w miasto.

Marka smart wchodzi w skład koncernu Daimler i przez to korzysta z koszyka produktów finansowych i posprzedażnych, znanych doskonale przedsiębiorcom z marki Mercedes-Benz. Elektryczne smarty można leasignować i serwisować w oparciu o nowoczesne rozwiązania skalibrowane pod kątem sektora B2B oraz B2C. Nie ma limitów i ograniczeń – w każdych warunkach możemy użytkować dowolny pojazd. Producenci pierwszych modeli, już oznaczonych skrótem EQ, dobrze o tym wiedzą, dopasowując styl sprzedaży i formaty indywidualizacji pojazdów do zmiennej dynamiki życia swoich klientów. To zupełnie zmienia formułę sprzedaży i ofertowania, jednak zapewnia fascynujące perspektywy rozwoju. Smart już wkrótce dynamiczniej niż do tej pory wyruszy na ulice naszych miast. I będzie to piękny kolorowy i elektryczny szał.

 

Smart to jedyna marka w Polsce oferująca elektryczne samochody poniżej 100 000 zł (Renault Twizy jest tańsze, ale jako jednomiejscowy środek lokomocji nie jest tutaj brany pod uwagę). Smartem EQ fortwo wyjedziemy z salonu już od 94 500 zł, za wersję EQ forfour należy dopłacić jedynie 1500 zł więcej. EQ Cabrio to inwestycja minimum 108 300 zł. Poprzez program Lease & Drive Basic smarta „na kablu” możemy użytkować za mniej niż 1000 zł miesięcznie!

Koncepcja marki nie opiera się na oferowaniu aut zasilanych zdrowszą energią serwowanym jako ekstrawagancki dodatek do pięknie skrojonej oferty z silnikami konwencjonalnymi. Elektryczne smarty mają kusić nie tylko piękną i lekką stylistyką nadwozia i bardzo charakternymi kolorystycznie dodatkami wewnątrz, ale i ceną. Smarty EQ to już trend w poruszaniu się po miejskich ulicach.

Elektromobilność wymaga od nas więcej atencji. Nie tylko dlatego, że jest ekologiczna (tutaj co bardziej wścibscy powiedzą, że prąd w Polsce pochodzi w ogromnej większości z węgla…), ale przede wszystkim ponieważ to sfera motoryzacji, która jest jej przyszłością i zaczyna się dziać już teraz. Dzisiaj.

Tekst pierwotnie ukazał się w Suplemencie Innowacje - Trendy - Ekologia

 

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: