Inteligentne systemy zarządzane ze smartfona i komputera

We współczesnych samochodach premium standardem stają się systemy łączności ze światem zewnętrznym. Mowa tutaj nie tylko o modułach Bluetooth, które pozwalają bezprzewodowo korzystać z telefonu komórkowego, ale i bardzo rozbudowanych systemach inforozrywki, które pozwalają również zarządzać autem. Czy ta technologia może jeszcze bardziej zostać rozwinięta?

2017-08-10 09:36:59

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu w samochodach pokroju BMW Serii 7 czy Audi A8 największą nowością było oświetlenie kesnonowe czy nawigacja satelitarna. Teraz te pierwsze zostały zastąpione przez rozwinięte układy FullLED i technologię laserową, a elektroniczne mapy stały się elementami potężnie rozbudowanych systemów inforozrywki. Żeby tego było mało, mogą nie tylko umilać podróż, ale też pozwalać na zarządzanie nimi z nowoczesnych smartfonów. Czy technologia obecnie stosowana w samochodach jest już rozwinięta do granic możliwości? Jakie rozwiązania zastosowano, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta?

Audi MMI connect

Na pokładzie współczesnego Audi może znaleźć się system Audi MMI Connect. Nie jest to wyłącznie rozbudowana nawigacja satelitarna czy panel sterowania zaawansowanym zestawem nagłośnienia, ale mocno rozbudowany system, którego lista funkcji jest stale rozwijana. Producent cały czas pracuje nad rozwojem i tworzeniem nowych możliwości systemu Audi MMI Connect. Mowa tutaj o mocno rozbudowanych systemach nawigacji, które oparte są m.in. na mapach tworzonych przez Google. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest m.in. bieżące kontrolowanie ruchu na drodze, przez co kierowca jest cały czas informowany o potencjalnych zagrożeniach czy korkach. Nawigacja dostosowuje trasę do panujących warunków i zagęszczenia ruchu. W momencie wykrycia przeszkód automatycznie zmieni trasę, by różnica w dojeździe na miejsce była jak najmniejsza – albo nie byłoby jej wcale.

Audi MMI connect to również możliwość sterowania różnymi systemami pokładowymi. Mowa tutaj m.in. o wspomnianym już systemie nagłośnienia. Dzięki zastosowaniu stałego połączenia z internetem Audi MMI Connect może pobierać pliki ulubionej muzyki bezpośrednio z takich aplikacji, jak Spotify. W opcjonalnych rozwiązaniach również znajdziemy tuner telewizji cyfrowej, która umili podróż pasażerom – kierowca musi być cały czas skupiony na prowadzeniu samochodu.

Audi MMI Connect umożliwia również łączność ze światem poprzez internet. Dzięki temu możliwe jest m.in. bieżące aktualizowanie systemu, a także znajdowanie poszczególnych celów przez nawigację satelitarną. Dzięki tej łączności sprawdzić można także ceny paliw na stacjach benzynowych, godziny odlotów samolotów z wybranego lotniska, a nawet rozkłady jazdy poszczególnych autobusów miejskich w konkretnych miastach.

System inforozrywki Audi MMI Connect to również usługi concierge. Mowa tutaj zarówno o możliwości połączenia z konsultantem w celu zamówienia biletów do teatru czy stolika w restauracji (możliwe jest to również bez udziału konsultanta, poprzez aplikację w systemie), jak i umówieniu się na wizytę w serwisie na przegląd samochodu. W momencie wypadku Audi Mmi Connect potrafi również samodzielnie wskazać jego miejsce oraz wezwać stosowne służby ratunkowe. Również konsultanci call center Audi są przeszkoleni celem błyskawicznego zorganizowania pomocy. Co ważne, w zależności od języka, który będzie ustawiony w systemie, nastąpi połączenie z odpowiednim konsultantem.

Ważnym elementem systemu Audi MMI Connect jest również aplikacja, którą instalujemy na telefon. Współpracuje ona zarówno z systemem Androida, jak i iOS. Dzięki aplikacji możliwe jest bieżące monitorowanie stanu samochodu, a nawet jest zdalna obsługa. Mowa tutaj zarówno o lokalizacji pojazdu na parkingu, jak i jego zdalnym otwieraniu/zamykaniu czy uruchamianiu ogrzewania postojowego. A wszystko to z poziomu smartfona.

Nie tylko Audi ma w swojej ofercie tak rozbudowany system inforozrywki.

BMW ConnectedDrive

Podobnie jak w przypadku Audi, BMW również wyposaża swoje samochody w mocno rozbudowane systemy inforozrywki. W tym wypadku mowa o BMW ConnectedDrive, który pracuje luksusowych modelach z Bawarii. Również tutaj możliwości są bardzo zaawansowane i, w zależności od konfiguracji, oferują szereg usług i aplikacji dostarczających zarówno informacji, jak i rozrywki.

Dzięki takim systemom i aplikacjom, jak BMW ConnectedDrive obecnie możliwe jest zarządzanie i praca z samochodu. BMW oferuje możliwości łączenia kilku urządzeń w celu łatwiejszej obsługi. Podobnie jak w przypadku Audi, możliwe jest bieżące informowanie kierowcy o sytuacji na drodze oraz aktywne zmienianie tras w zaplanowanej nawigacji ze względu na korki czy objazdy. Dodatkowo, jeśli kierowca nie korzysta z nawigacji, na ekranie systemu po wyświetleniu map pokazywane jest bieżące natężenie ruchu. Wszystko dzięki stałemu dostępowi do internetu, skąd pobierane są wszelkie potrzebne dane.

BMW ConnectedDrive umożliwia również importowanie danych ze smartfona, a nawet osobistego komputera. W przypadku gdy planujemy podróż poprzez strony GoogleMaps, możliwe jest przesłanie wybranej trasy z komputera do systemu w samochodzie. Następnie zaplanowany wyjazd zostanie odtworzony na ekranie nawigacji BMW. Aplikacje BMW ConnectedDrive umożliwiają również stały dostęp do firmowego kalendarza i poczty elektronicznej. Z pokładu samochodu można zapisywać ważne spotkania oraz być w stałym kontakcie mailowym ze współpracownikami.

System BMW ConnectedDrive to również kopalnia wiedzy o współczesnym świecie i wydarzeniach, które nas otaczają. Dzięki stałemu dostępowi do internetu kierowca i pasażerowie mogą być na bieżąco informowani o tym, co się dzieje na całym świecie. Na ekranie w samochodzie możliwe jest wyświetlanie informacji oraz m.in. prognozy pogody na najbliższe godziny i dni. Wszystko w celu zapewnienia najbardziej komfortowych warunków podróży i zaspokojenia wszelkich potrzebnych informacji.

Podobnie jak w przypadku Audi MMI Connect, w BMW ConnectedDrive możliwe jest umówienie się na wizytę w serwisie czy zarezerwowanie stolika w restauracji i biletu do kina. Dzięki BMW ConnectedDrive Autoryzowana Stacja Obsługi na bieżąco może monitorować stan samochodu, a w razie potrzeby skontaktować się z właścicielem, aby umówić wymagany przegląd. Oczywiście możliwe jest również wezwanie pomocy na drodze – zarówno w momencie awarii samochodu, jak i wypadku czy kolizji. Konsultant centrum alarmowego otrzymuje dokładne informacje o miejscu zdarzenia, czy zostały uruchomione poduszki powietrzne itp. W ten sposób szybciej zorganizuje potrzebną pomoc.

Również BMW oferuje swoim klientom aplikację na smartfony, dzięki której można na bieżąco sprawdzać stan samochodu. Dodatkowo w przypadku programów BMW możliwa jest również konfiguracja ze smartwatchem. W najbardziej luksusowych modelach dodatkowo oferowany jest interaktywny kluczyk, który pozwala na zdalne obsługiwanie samochodu. To kolejny przykład na to, jak bardzo rozwinęła się nowoczesna technologia we współczesnych samochodach.

Mercedes me Connect

Podobnie jak do wspomnianych systemów Audi MMI connect i BMW ConnectedDrive, Mercedes również oferuje swoim klientom mocno rozbudowany system inforozrywki. Mowa tutaj o systemie Mercedes me Connect, który debiutował w nowym Mercedesie klasy E, a następnie rozszerzono go o kolejne modele. Mercedes oferuje w swoim systemie równie rozbudowane możliwości, jak Audi i BMW.

Mowa tutaj zarówno o sterowaniu poszczególnymi informacjami i systemami samochodu, jak i szeroko pojętej łączności ze światem zewnętrznym oraz usługami. Sterowanie może odbywać się poprzez aplikację na smartfonie. Dzięki temu rozwiązaniu można na bieżąco monitorować samochód, a nawet szybko odnaleźć go na zatłoczonym parkingu centrum handlowego.

Mercedes me Connect to również zaawansowana nawigacja satelitarna. Informuje ona na bieżąco o tym, co dzieje się na drogach, a w przyszłości możliwe będzie również informowanie innych uczestników ruchu drogowego o zaistniałych utrudnieniach. Również w tym przypadku, kiedy nie korzystamy z prowadzenia przez nawigację, na ekranie systemu wyświetlane jest natężenie ruchu.

Łączność z internetem i zarządzanie biurem oraz usługi concierge to standard w systemie Mercedes me Connect.  Za pomocą jednego przycisku możliwe jest wezwanie pomocy do awarii samochodu, jak i pomocy w momencie wypadku. Także w przypadku Mercedesa konsultant otrzyma pełną informację dotyczącą położenia pojazdu oraz jego stanu w momencie kolizji. Wszystko dla lepszego zorganizowania pomocy.

Przykłady Audi, BMW i Mercedesa jasno pokazują, że tak rozbudowane systemy pokładowe stają się standardem, ale też nie jest to ich ostatnie słowo. Z czasem na pewno pojawią się dodatkowe usługi, które zostaną wprowadzone do aplikacji.

ZNAJDŹ NAS: