VW Crafter – sztuką jest pracować mądrze, nie ciężko

Volkswagen Samochody Użytkowe kolejny raz wsparł Wielki Test Flotowy od strony logistycznej. Aby móc stworzyć dla ponad 300 fleet managerów atrakcyjne miasto flotowe, wymagane były specjalne środki i działania – magazyn „Flota” w tym karkołomnym przedsięwzięciu wspomagały dwa Volkswageny Craftery, mistrzowie ciężkiego załadunku i długich tras.

2018-08-08 15:16:29

Volkswagen Crafter dostępny jest w kilkuset wariantach wykonywanych na każde, nawet najbardziej skomplikowane życzenie klienta. Nie ma dwóch identycznych firm, nie ma takich samych zadań – dlatego prawie każdy Crafter spotkany na naszych drogach jest unikatowy. Duże pojazdy dostawcze, zjeżdżające z taśmy produkcyjnej w podpoznańskiej Wrześni, stanowią najcięższą broń w walce o klienta marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Niemiecki producent samochodów, wchodzący w skład Volkswagen AG, lwią część swojej produkcji realizuje od wielu lat w Polsce – modele Caddy, Transporter i Crafter produkowane są w sercu Wielkopolski. Poznański zakład w Antoninku modernizuje swoje budynki, aby niebawem rozpocząć produkcję modelu Caddy 5 generacji i przystosować się do późniejszego realizowania tworzenia aut dostawczych z napędem elektrycznym. W zeszłym roku marka dostarczyła klientom blisko pół miliona nowych aut. W ramach tego wyniku około 235 000 pojazdów powstało w Polsce – reszta w Hanoverze (gdzie powstaje również elektryczny e-Crafter) i w zakładach w Argentynie i Ekwadorze.

Volkswagen Crafter to uniwersalny wojownik do trudnych zadań biznesowych. Model dostępny jest w wersjach lifestyle'owych (typu camper, bus) i typowo dostawczych (jako podwozie gotowe do zabudowy, w wersji skrzyniowej lub jako standardowy furgon). Siłą Craftera jest możliwość konfiguracji. Te zaczynają się od rodzaju napędu (począwszy od przedniego, oferującego dodatkową ładowność, przez tylny, odpowiedni do przewozu ciężkich ładunków, bądź napęd na cztery koła, ułatwiający jazdę w trudnym terenie, nowy Crafter ma w zanadrzu wariant napędu na niemal każde wyzwanie), przez skrzynię biegów (manualną lub automatyczną DSG) po specjalnie zmodyfikowany dla tego modelu 2-litrowy oszczędny i wydajny silnik TDI o mocy do 177 KM.

Do wyboru mamy trzy długości samego podwozia (5996 – 6846 – 7211 mm) oraz również trzy wersje wysokości skrzyni ładunkowej. A to dopiero początek. Wielkość kabiny (pojedyncza lub podwójna) oraz multum opcji związanych z tworzeniem naprawdę wyjątkowych adaptacji są ograniczone jedynie wyobraźnią klienta. Crafter, wyposażony w światła LED, może mieć również najwyższą w swojej klasie wysokość przestrzeni ładunkowej (do 2196 mm) i największy otwór drzwi przesuwnych (do 1311 mm). Wartości te pozwalają łatwiej załadować i jeszcze efektywniej przetransportować ładunek, który do aut konkurencji po prostu się nie zmieści.

W przestrzeni ładunkowej pracę organizują liczne systemy aranżacyjne – stelaż dachowy, szyny mocujące, ściany ze sklejki z szynami bocznymi oraz diodowe oświetlenie.

Na życzenie klienta wewnątrz i na zewnątrz pojazdu można zamontować gniazda 12 V i 230 V czy drabinę na tylnych drzwiach pojazdu.

Volkswagen Crafter troszczy się o kierowcę, ponieważ to właśnie on, tak jak samochód, musi być niezawodny i gotowy do ciężkiej pracy na co dzień. Fotel osoby zajmującej miejsce za kierownicą może być wyposażony w 20-punktowy układ regulacji. Ułatwieniem będzie kilkanaście funkcjonalnych i pojemnych schowków (na laptopa, poukładane dokumenty, drobiazgi, kask czy dodatkową odzież roboczą), automatyczna klimatyzacja oraz rozbudowany system inforozrywki dzięki nawigacji Discover Media 2 i sterowaniu z poziomu wielofunkcyjnej kierownicy. Imponująca jest również liczba asystentów wspomagających kierowcę w codziennych trudach podróży – 15 z nich czuwa i nieustannie analizuje tor i styl jazdy, będąc w nieustannej gotowości, aby zapobiec wypadkowi lub zminimalizować jego skutki. Automatyczny Hamulec Pokolizyjny zatrzymuje pojazd, zapobiegając dalszym zderzeniom, a system Elektronicznej Stabilizacji Toru Jazdy zapewnia bezpieczeństwo wszystkim podróżującym. Asystent cofania z przyczepą czy aktywny tempomat już nikogo w Crafterze nie dziwią. To pojazd, który kreśli zupełnie nowe normy w swoim segmencie.

Kabina wykończona jest łatwymi do utrzymania w czystości tworzywami i wyposażona jest w kilka gniazd 12 V i USB, pozwalając podładować telefon, laptop i tablet jednocześnie.

To, jak opisane w katalogach rozwiązania sprawdzają się w boju, sprawdziliśmy osobiście. Crafter furgon z zabudową brygadową (sześć miejsc siedzących) oraz Crafter furgon o przedłużonym rozstawie osi – tak prezentowała się nasza flota na Wielki Test Flotowy. Do przewiezienia mieliśmy łącznie blisko tonę materiałów – niski próg załadunku, szeroki otwór drzwiowy i możliwość mocowania pasami skrzyń sprawiły, że załadunek odbył się wyjątkowo sprawnie – w przejściu mogą mijać się bez problemu dwie osoby. Samochody okazały się wyjątkowo przyjaznymi środowiskami do pracy – błyskawicznie działająca klimatyzacja dawała chwilę uciechy w upalne, majowe dni. Crafterami przewoziliśmy wiele ładunków, co nie pozostało bez znaczenia dla czystości samego przestrzeni ładunkowej. Jednak „paka” wykonana jest z materiałów trwałych, ale i łatwych do czyszczenia. Wejście do przedziału bagażowego z myjką ciśnieniową w kilkanaście sekund porządkowało całą przestrzeń.

Volkswagen Crafter to przede wszystkim uniwersalny pojazd, do którego można mieć pełne zaufanie. To zaufanie nie dotyczy tylko bezpieczeństwa przewożonego ładunku, ale i nas samych, użytkowników. Volkswagen zaimplementował do dużego pojazdu dostawczego systemy obecne w swoich limuzynach czy kompaktowych autach miejskich. Crafter tworzy wyjątkowo bezpieczne i przyjazne środowisko pracy, pomagając jednocześnie w realizacji dochodowych zadań firmowych. Projektując model, inżynierowie zadbali nie tylko o możliwości techniczne i aranżacyjne, ale pomyśleli jak nikt inny na rynku o pasażerach, ich komforcie i emocjach. Crafter to dużo więcej niż kolejny wół roboczy ukuty z wysokowytrzymałej stali i aluminium. To kompan w biznesie.

CZYTAJ TAKŻE: Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team – Crafterem i Californią po zwycięstwo

ZNAJDŹ NAS: