Finaliści konkursu Eksperta Flotowego na Geneva Motor Show 2019

Najlepsi w teście wiedzy Eksperta Flotowego fleet managerowie mieli okazję do wzięcia udziału w największym i najważniejszym wydarzeniu motoryzacyjnym w Europie – międzynarodowym salonie samochodowym Geneva International Motor Show 2019.

2019-04-13 11:14:08

Tegoroczna impreza olśniewała blaskiem ponad 900 nowych samochodów, a ponad 150 z nich to światowe i europejskie premiery. W pierwszych dniach imprezy przez hale centrum targowo-wystawienniczego Palexpo w Genewie przewinęło się też ponad 660 000 zwiedzających. Wśród nich sześcioosobowa grupa zwycięzców konkursu Ekspert Flotowy, których zabraliśmy do europejskiej stolicy motoryzacji, którą staje się raz do roku drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Szwajcarii.

W drodze do Genewy

Pierwsze dwa dni targów to tradycyjnie tzw. dni prasowe, przeznaczone wyłącznie dla przedstawicieli mediów i branży motoryzacyjnej. Pierwszego dnia uroczyście odsłaniane są wszystkie światowe i europejskie premiery i właśnie tego dnia finaliści Eksperta Flotowego, najlepsi z najlepszych, ruszyli w drogę do Genewy z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Towarzyszyli im eksperci i przedstawiciele organizatorów Eksperta Flotowego, Katarzyna Hardejewicz i Michał Bryś z Volkswagen Financial Services oraz Jacek Kaniewski, key account manager z Volkswagen Group Polska, odpowiedzialny za markę Škoda.

Po raz pierwszy w historii najlepsi fleet managerowie wyłonieni w ubiegłorocznej edycji Eksperta Flotowego mieli okazję przeżycia tej niesamowitej przygody. Jak się okazało, żaden z nich nie miał do tej pory okazji uczestniczenia w tak dużej imprezie branżowej. Dla naszych gości była to wyjątkowa okazja do poznania i zobaczenia najnowszych modeli aut, ale również wzięcia udziału w International Fleet Meeting 2019, wysłuchania prelekcji i rozmów z europejskimi ekspertami branży flotowej.

Wspólna inicjatywa

Projekt Ekspert Flotowy powstał z inicjatywy marki Škoda, Škoda Szkoła Auto i magazynu „Flota”. Wspólnie postanowiliśmy dać możliwość wszystkim, którzy zarządzają parkami aut służbowych, aby w innowacyjny sposób podzielić się nie tylko wiedzą, ale i doświadczeniem. Organizatorem projektu jest także Volkswagen Financial Services, który wspiera nas swoim doświadczeniem i najlepszymi praktykami dotyczącymi leasingu, finansów i optymalizacji kosztów zarządzania firmową flotą. Dzięki wsparciu tak silnych marek Ekspert Flotowy reprezentuje najwyższy poziom organizacyjny, edukacyjny i merytoryczny.

Co roku przybywa nam uczestników. Pierwsza edycja zgromadziła prawie 200 zarządców flot z całej Polski, zarządzających łącznie prawie 37 000 pojazdów. W drugiej wzięło udział blisko 230 fleet managerów, zarządzających flotą złożoną z blisko 56 000 pojazdów. Trzecia to już 334 uczestników, zarządzających imponującym parkiem ponad 71 000 pojazdów. W czwartej wzięło udział 353 zarządców flot, mających w opiece ponad 74 000 pojazdów. Jubileuszowa, piąta edycja w 2017 r. zgromadziła blisko 400 uczestników. Z roku na rok rośnie nie tylko liczba uczestników, ale i poziom merytoryczny.

Ekspert Flotowy to projekt, w którym poprzez cykl testów, szkoleń i interaktywnych spotkań flotowych wyłaniamy osoby cechujące się największą, najbardziej merytoryczną i praktyczną wiedzą. Właśnie ta wiedza umożliwia skuteczne zarządzanie flotą pojazdów i pozwala sprawnie poruszać się w branży, pomimo stale zmieniających się realiów rynkowych.

Kim jest Ekspert Flotowy?

To osoba charakteryzująca się nie tylko znajomością przepisów i zmiennych trendów na rynku, ale również umiejąca w praktyce zastosować narzędzia i zapisy, które zabezpieczają firmę przed nadużyciami ze strony pracowników i kontrahentów. Na platformie internetowej programu oraz w magazynie „Flota” regularnie publikujemy artykuły wzbogacające wiedzę merytoryczną wszystkich uczestników.

Tematyka, którą się zajmujemy, to źródła finansowania floty, tworzenie regulaminów wewnętrznych i umów z firmami zewnętrznymi, generowanie oszczędności, zabezpieczenia przed nadużyciami, zagadnienia podatkowe i legislacyjne, optymalizacja kosztów użytkowania i serwisowania aut.

W szóstej edycji Eksperta Flotowego, którą zainaugurowaliśmy podczas Wielkiego Testu Flotowego w Twierdzy Modlin – dzięki trzem bezpłatnym i sprofilowanym szkoleniom, które odbyły się w siedzibie Business Center Clubu w Warszawie, każdy biorący udział w programie fleet manager mógł wziąć udział w serii wykładów i dyskusji. Była też seria spotkań praktycznych z instruktorami Škoda Szkoła Auto, doradzającymi w zakresie bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.

Zwieńczeniem zmagań był październikowy finał, podczas którego uczestnicy szóstej edycji zmierzyli się z trudnymi zadaniami praktycznymi i teoretycznymi. Najlepsi z najlepszych zdobyli wyjątkową nagrodę, którą był wyjazd na Salon Samochodowy w Genewie.

– Dla fleet managerów to świetna okazja do zapoznania się z rynkowymi nowościami i porównania oferty największych, światowych koncernów. Cieszymy się, że mogliśmy przy tej okazji przybliżyć im filozofię, najnowsze projekty i produkty naszych marek – mówi Jacek Kaniewski, key account manager w Volkswagen Group Polska.

– Geneva Motor Show 2019 to nie tylko nowe samochody, ale również wielkie spotkanie branży flotowej w ramach International Fleet Meeting i możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w dziedzinie finansowania flot samochodowych – dodaje Katarzyna Hardejewicz z Volkswagen Financial Services.

– Dla wszystkich z nas ten wyjazd jest czymś więcej, niż tylko możliwością poznania rynkowych nowości i wzięcia udziału w największym spotkaniu przedstawicieli branży motoryzacyjnej w Europie. To również wymiana doświadczeń, emocje i wspólnie spędzony czas. Takie doświadczenia są bezcenne – podsumowuje Michał Bryś z Volkswagen Financial Services.

Wizyta w świątyni motoryzacji

Wczesnym rankiem drugiego dnia prasowego ekipa Eksperta Flotowego ruszyła w stronę europejskiego centrum wydarzeń w branży motoryzacyjnej, Salonu Samochodowego Geneva Motor Show 2019 w szwajcarskim Palexpo. Czekał ją cały dzień zwiedzania targów, poznawania i oglądania największych motoryzacyjnych nowości oraz spotkań z europejskimi ekspertami flotowymi podczas odbywającego się równolegle International Fleet Meeting 2019. Znalazł się również czas na krótkie zwiedzanie Genewy.

Po intensywnym dniu na salonie samochodowym w Genewie podsumowaliśmy ten pełny samochodowych emocji i motoryzacyjnych wrażeń dzień w La Ciboulette – jednej z najlepszych restauracji z przewodnika Michelin, znajdującej się w położonym w pobliżu szwajcarskiej granicy, urokliwym francuskim miasteczku Annecy. To przystań dla tysięcy przedstawicieli branży motoryzacyjnej, którzy co roku licznie odwiedzają targi. Kolejny dzień był pożegnaniem z gościnną Francją i wspaniałą Genewą. Czas ruszać w drogę do Polski. Zanim to jednak nastąpiło, poprosiliśmy finalistów Eksperta Flotowego o podzielenie się wrażeniami z pierwszej w ich życiu wizyty na Salonie Samochodowym w Genewie.

– Samochody niektórych marek miałem okazję zobaczyć na żywo po raz pierwszy. Z ledwością zdążyliśmy obejść całą wystawę, a premier było mnóstwo. Najbardziej zapamiętam Bugatti Le Voiture Noir. Interesuję się motorsportem, więc dużą wagę przywiązywałem do samochodów WRC. Dlatego na dłużej zawiesiłem wzrok na Yarisie WRC i Citroënie, którym startuje Sebastien Ogier. Niesamowite są dla mnie również auta szwedzkiej marki Koenigsegg, aspirującej do miana producenta najszybszych samochodów świata. Wspaniale było na własne oczy zobaczyć wszystkie te auta – komentuje Sławomir Wajs, fleet manager w PGNiG i zdobywca tytułu Eksperta Flotowego 2018.

– Bardzo wiele aut w jednym miejscu. Jestem fanem Formuły 1 i dla mnie była to wspaniała okazja do obejrzenia kilku z nich. Mogłem też przez chwilę porozmawiać z samym Kimi Raikkonenem i z tego najbardziej jestem zadowolony. Najmocniej w pamięć zapadną mi dwa samochody: Škoda Kamiq i wielki powrót Toyoty z modelem Supra, która jest moją ulubioną sportową marką. Z kolei Kamiq to mały, ale przestronny SUV, idealny do miasta. Z fleet meetingu najbardziej zapadł mi w pamięć wykład ekspertów Sixta – podsumowuje Piotr Okrasa z MAI Insurance Brokers, laureat II miejsca w konkursie.

– Największe wrażenie zrobiła na mnie liczba samochodów i możliwość zobaczenia w jednym miejscu niemal wszystkich samochodowych marek obecnych na światowych rynkach. Była to również możliwość zobaczenia najdroższych samochodów luksusowych i sportowych, których nie sposób spotkać na naszych ulicach. Z Genewy zapamiętam najbardziej Porsche przygotowane przez wyspecjalizowanego tunera, firmę RUF. Ponadto nowe Ferrari F8 Tributo i Škodę Scala, której wszyscy w Polsce byliśmy bardzo ciekawi – mówi Przemysław Aleksandrowicz, fleet manager w firmie Rossmann, zdobywca III miejsca w naszym projekcie.

– Motoryzacyjny raj! Od rana do wieczora na nogach. Najbardziej podobała mi się różnorodność tej wystawy, choć kilku marek zabrakło. Genewa to nie tylko najnowsze samochody, byli również tunerzy, handlarze i małe firmy. Najbardziej uderzająca jest zapowiedź powszechnej elektryfikacji samochodów, nawet kilkusetkonne auta są teraz hybrydami lub samochodami w pełni elektrycznymi. Najważniejsze premiery? Przede wszystkim Škoda Kamiq. Samochód dla wszystkich, który namiesza na rynku. Modele Kamiq i Scala to swojego rodzaju wewnętrzni konkurenci w ofercie czeskiej marki. Zwycięzcą tego pojedynku jest dla mnie Kamiq, ponieważ preferuję wyższe auta, do których można po prostu wchodzić, zamiast do nich wsiadać. Ponadto wnętrze SUV-a zdecydowanie łatwiej zagospodarować. Na drugim miejscu wśród najważniejszych premier wymieniłbym Tonale, koncepcyjną zapowiedź małego SUV-a Alfy Romeo. Ogromne wrażenie zrobiło też na mnie najdroższe auto świata, czyli Bugatti La Voiture Noire, sprzedane za równowartość 75 mln zł. Wziąłem też udział w konferencji fleet meeting, na której główny nacisk położono na elektryfikację – powiedział nam Dariusz Kotański, kierownik ds. administracji i facility manager w Circle K, laureat IV miejsca w projekcie Ekspert Flotowy.

– Co charakteryzuje te targi? Mnogość premier i najnowszych samochodów w jednym miejscu. Co prawda, pośród wystawców zabrakło między innymi Forda. Nie brakowało za to modeli z napędem elektrycznym, wyraźnie widać, jakie są trendy. Jestem pasjonatem motocykli, stąd największą radością była dla mnie wizyta na stoisku, na którym prezentowano motocykl Harley-Davidson z napędem elektrycznym. Niesamowite – dodał Robert Tauter z MAI Insurance Brokers.

– To były pierwsze tak duże targi, które miałem okazję zobaczyć. Najbardziej wyróżniało się stoisko Škody z ciekawą scenografią i chyba najbardziej przyjazną atmosferą na całej wystawie. Zaskoczyła mnie nowa, żywa kolorystyka aut czeskiej marki. Ogromne wrażenie robiło także stoisko Peugeota. Zwłaszcza modele elektryczne, na czele z koncepcyjnym e-Legend. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia było stoisko nowej, hiszpańskiej marki Cupra. Pośród najważniejszych premier wymieniłbym BMW serii 7 z przerośniętym grillem i Peugeota 208, zwłaszcza w wersji z napędem elektrycznym. To będzie świetny samochód do miasta – podsumowuje Mateusz Podgórski z departamentu floty PGNiG.

Autor: Marek Wieliński. Tekst ukazał się w magazynie Fota 3/2019.

ZNAJDŹ NAS: