TomTom Telematics Amsterdam: z wizytą u Wielkiego Brata

Firma TomTom kojarzy się głównie z nawigacjami satelitarnymi oraz aplikacjami mobilnymi. Mimo to jej przedstawiciele wiedzą, że przyszłość tkwi w zarządzaniu flotą i analizie danych o ruchu drogowym. To właśnie w tym TomTom Telematics chce się specjalizować. Żeby dokładnie poznać możliwości oraz technologie, które tworzy ten holenderski gigant, udaliśmy się do głównej siedziby firmy.

2017-11-23 09:05:30

Działalność TomTom skupia się na kilku polach. To przede wszystkim urządzenia konsumenckie (nawigacje samochodowe, aplikacje, gadżety sportowe), dział Automotive wraz z Licensing (tworzenie urządzeń, które są integrowane z urządzeniami różnych producentów samochodowych) oraz Telematics (rozwiązania umożliwiające kompleksowe zarządzanie flotami oraz analiza danych dotyczących ruchu drogowego).

TomTom Telematics ma w swoim portfelu ponad 10% światowego rynku telematyki samochodowej. Dzięki zastosowaniu rozwiązań proponowanych przez Holendrów możliwe jest zaoszczędzenie nawet 20% paliwa rocznie. Jakie dane analizuje TomTom Telematics? Przede wszystkim mowa tutaj o monitorowaniu położenia oraz eksploatacji samochodu.

Dzięki usłudze TomTom WebFleet każdy fleet manager może mieć wgląd w swoją flotę wraz z dokładnymi raportami z użytkowania konkretnego auta. Kierowca z kolei posiada pełną wiedzę dotyczącą nawigacji  oraz bieżącego natężenia ruchu drogowego na konkretnej trasie.

Wszystko dzięki dokładnej analizie danych z całego świata.

Do publicznej wiadomości podawane są informacje m.in. o aktualnej średniej prędkości, poziomie zakorkowania czy liczbie zdarzeń ograniczających płynność ruchu. Przedstawiciele TomTom twierdzą, że miesięcznie spływa do nich ponad 10 TB danych z całego świata.

Dużym priorytetem jest też prywatność danych. Przedstawiciele firmy zapewniają, iż użytkownikom korzystającym z aplikacji TomTom WebFleet udostępniane są dane wyłącznie dotyczące pojazdów i ich kierowców wchodzących w skład konkretnej floty. Analiza dotycząca innych uczestników ruchu drogowego zostanie wyłącznie na serwerach TomTom, a informacje będą wyłącznie ogólne. Będzie ich tylko tyle, by wystarczyło to do ominięcia potencjalnego korka lub robót drogowych.

Wizyta w TomTom Telematics uświadamia, iż od telemetrii w nowoczesnych samochodach nie ma już ucieczki i będzie ona zataczać coraz szersze kręgi. To tylko kwestia czasu.

CZYTAJ TAKŻE: TomTom uruchamia usługę, która ułatwi podróżowanie po miastach

ZNAJDŹ NAS: