Monitoring floty - niezbędny także w mniejszych firmach

Nie tylko duże przedsiębiorstwa zajmujące się transportem i logistyką, ale również małe podmioty posiadające niewielkie parki pojazdów powinny inwestować w systemy monitoringu. To świetne rozwiązanie optymalizujące koszty i wpływające na rozwój biznesu. Dlaczego?

2018-12-14 13:57:31

Do niedawna systemy monitoringu nierozerwalnie łączono z transportem ciężkim i firmami zarządzającymi ogromnymi flotami. Dziś nowoczesne rozwiązania telematyczne bazujące na aplikacjach mobilnych udowadniają swoją przydatność również w niewielkich firmach. Sprawdzają się nie tylko jako metoda na lokalizację pojazdów, ale również – a może przede wszystkim – jako narzędzie usprawniające codzienną pracę.

W parkach maszyn

Zmorą wielu zarządców flot i właścicieli firm posiadających wszelkiego rodzaju maszyny – czy to rolnicze, czy budowlane – jest kwestia uczciwości pracowników oraz odpowiedniej eksploatacji urządzeń. Sposobem na lepsze kontrolowanie podwładnych oraz zwiększanie wydajność działań jest zastosowanie odpowiedniego systemu monitorowania bazującego na technologii GPS/GSM oraz radiowej.

Nowoczesne aplikacje zarządzające modułami są w stanie generować raporty wydajności określonych maszyn, a w domyśle – również ich operatorów. Moduły lokalizacyjne wyposażone w dodatkowe czujniki umożliwiają wgląd w parametry takie jak zużycie paliwa, czas pracy, włączanie i wyłączanie silnika oraz nagły spadek poziomu paliwa w zbiorniku. Dodatkowo, co jest niezwykle istotne, pozwalają sprawdzić, czy pojazd jest użytkowany we właściwy sposób i rzeczywiście pracuje.

– Sensory umieszczone np. w urządzeniach sterujących wykrywają ruch manetek, a analizująca je aplikacja generuje raporty efektywności, wykazujące czy pracownik wykonywał zlecone działania przez cały czas spędzony w pojeździe – wyjaśnia Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.

W ramach raportów efektywności wykorzystania pojazdu właściciel czy też zarządca parku maszyn otrzymuje precyzyjne informacje o godzinie i miejscu rozpoczęcia pracy, przebytym dystansie, a także momencie wyłączenia silnika i lokalizacji, w której maszyna została zaparkowana. Za sprawą raportów może analizować efektywność wszystkich monitorowanych pojazdów oraz ich operatorów. Ma wgląd w statystyki godzin pracy wraz z miesięcznym podsumowaniem parametrów. Dodatkowo jest również w stanie sprawdzić jak wiele minut każdego dnia maszyna pracowała nieefektywnie, czyli nie wykonywała działań dla niej przeznaczonych.

– Takie dane są istotne niezależnie od wielkości firmy, bo każdy właściciel chce, aby jego biznes przynosił zyski, a nie generował straty. Monitoring mu w tym pomoże – stwierdza Dariusz Kwakszys.

Wspomaganie pracownika

Raportowanie i każdorazowe opisywanie tras z uwzględnieniem odległości, czasu i miejsca bywa żmudne, czasochłonne i wymaga stałej kontroli wykonywanych czynności. W natłoku obowiązków kierowców zawodowych niekiedy brak czasu na notowanie wszystkich wyjazdów. W takich przypadkach z pomocą przychodzi system monitoringu wzbogacony o „Dziennik kierowcy”.

 Pozwala on w sprawny i wygodny sposób monitorować wykonywane trasy i rozliczać przejazdy, a tym samym dokumentować dzień pracy kierowcy Dzięki tej funkcjonalności nie musi on pamiętać takich danych jak godziny rozpoczęcia i zakończenia przejazdów, czasy przejazdów, przebiegi czy odwiedzone adresy. Wszystkie te dane trafiają do systemu, a jedyną czynnością, jaką musi wykonać kierowca, jest wybranie określonego przejazdu i jego opisanie zlecenia – dodaje ekspert Gannet Guard Systems.

Tego typu funkcjonalność idealnie sprawdzi się w przypadku kurierów czy przedstawicieli handlowych. Każdorazowy wyjazd może być monitorowany, a zarządca lub pracodawca będzie miał wgląd w cel wizyty w określonym punkcie. Może się to przyczynić do zwiększenia wydajności pracy oraz obniżenia kosztów utrzymania parku samochodowego.

Bezpieczeństwo i optymalizacja kosztów

Wysokie prędkości, dynamiczna (czasem aż do przesady) jazda, intensywne zmiany biegów i gwałtowne hamowania potrafią znacznie skrócić żywotność podzespołów pojazdu, przez co właściciel floty zmuszony jest o ponoszenia wyższych kosztów z tytułu utrzymania parku pojazdów. Nie mówiąc już o kosztach związanych z uszkodzeniami samochodów w wyniku kolizji i wypadków, które na krótszy lub dłuższy czas wyłączają auta z pracy. Monitorując parametry pojazdu można podjąć odpowiednie kroki w celu zmniejszenia przypadków przekraczania prędkości czy też jazdy brawurowej.

Kontrola na wykonanymi zleceniami

Kluczem do wydajnego funkcjonowania firmy jest odpowiednie zarządzanie pracownikami. Przypisywanie im określonych zadań oraz ich realizacja w zdefiniowanym czasie znacząco poprawia wydajność dnia pracy. Wiele firmy zatrudniających pracowników mobilnych zajmujących się kontaktami z klientem ma problem z weryfikacją rzeczywistych efektów pracy podwładnych. Dzięki wykorzystaniu modułów lokalizacyjnych, pracodawca zyskuje wgląd w realne miejsca, które odwiedzał pracownik.

– Dodatkowo pracownik, posiadający przeświadczenie, że jest nadzorowany, a pracodawca może zawsze sprawdzić, czy odwiedził on wszystkie miejsca, w których powinien się znaleźć, zyskuje dodatkową motywacje i stara się pracować wydajniej – podsumowuje Dariusz Kwakszys.

CZYTAJ TAKŻE: Lokalizator GPS - czy warto? Poznaj 6 zalet monitoringu GPS

ZNAJDŹ NAS: