Temat ostatnio modny i zarazem ważny – które myjnie rzeczywiście są eko?

Wszyscy producenci urządzeń do mycia pojazdów zachwalając swoje produkty utrzymują, że to ich rozwiązanie jest najbardziej eko. Sprawdzamy, jak jest w rzeczywistości i który rodzaj mycia samochodów służbowych najmniej szkodzi środowisku.

2019-01-10 12:15:20

Mniej więcej dekadę temu pojawiły się w Polsce myjnie samoobsługowe, a przez kolejne lata jak grzyby po deszczu wyrosły setki, a nawet tysiące samodzielnych punktów mycia pojazdów. Myjnie automatyczne, tzw. "szczotki", umiejscowione głównie na stacjach paliw, są rozwiązaniem znanym od bardzo dawna. To samo dotyczy klasycznych myjni ręcznych. Każdy z nas korzysta z tego rozwiązania, które jest dla niego najbardziej wygodne lub po prostu najbardziej się opłaca.

W aspekcie zmian klimatycznych warto zastanowić się jednak, jakie zużycie mediów mają poszczególne myjnie? Które z nich dostaraczają do atmosfery najwięcej CO2?

Obecne przepisy w zakresie ekologii obiektów takich jak myjnia wymagają, aby były one wyposażone w recykling zużywanej wody (tak zwany obieg zamknięty). To genialne w swojej prostocie rozwiązanie spowodowało, że myjnie potrafią odtworzyć nawet do 80% wody, która jest zużywana podczas techniologocznego procesu mycia samochodu. W sukurs tym zmianom przyszli również producenci chemii do mycia pojazdów, bo większość specyfików, których używamy w myjni pochodzą od renomowanych firm i rzeczywiście ich wpływ na środowisko jest minimalny. To samo dotyczy urządzeń wykorzystujących prąd elektryczny do procesu mycia pojazdów (wszelkiego rodzaju kompresory, podgrzewacze wody, przesuwnice, podajniki, osuszacze, itd.).

Świadomość ekologiczna, a tym samym skok technologiczny producentów tego typu urządzeń spowodował, że zużywają one znacznie mniej prądu niż przed kilku laty.

Jak zatem mają się cyfry dotyczące zużycia podstawowych mediów wykorzystywanych w myjniach? Poniżej prezentujemy tabelę obrazującą trzy podstawowe segmenty naszego rynku:

  • myjnie samoobsługowe lub bezdotykowe (sami myjemy nasz pojazd)
  • klasyczne myjnie ręczne (pracownik myjni myje nasz pojazd)
  • myjnie automatyczne (tzw. szczotkowe – zarówno portalowe jak i rolkowe).

Okazuje się, że to najbardziej klasyczne mycie ręczne odciska najmniejszy ślad na naszym środowisku. Powodów takiej sytuacji jest wiele – i tak na przykład woda wykorzystywana jest jedynie do spłukiwania naszego pojazdu, bo samo mycie odbywa się przecież przy pomocy piany i gąbki, a nie hektolitrów wody. Mając świadomość konsekwencji, jakie ma mycie pojazdu i jak wpływa to na środowisko naturalne, następnym razem warto zastanowić się dobrze, gdzie umyjemy nasze auto firmowe.

Artykuł powstał przy współpracy z MultiWash.pl

ZNAJDŹ NAS: